Naše kamene

Smaragd

Smaragd bol jedným z prvých drahých kameňov, s ktorým sa obchodovalo. Ľudia ho už od pradávna používali ako amulety, talizmany, náboženské symboly, astrologické, magické a liečivé kamene. Má dlhú históriu spojenú s dvorením, láskou a vernosťou. Je vnímaný ako znak šťastia. Pre jeho vzácnosť je náročné zohnať kvalitný kus, obzvlášť za prijateľnú sumu. A to je dôvod, prečo existuje toľko napodobenín.

Smaragdy sú trávovozelenou odrodou berylu. Schopnosť smaragdov reflektovať svetlo a rozkladať biele svetlo na jednotlivé farby nie je vysoká, takže brúsené kamene vykazujú malú brilianciu alebo oheň. Farba, ktorá dáva tomuto drahokamu jeho hodnotu, pochádza z prítomnosti malého množstva chrómu a vanádu. Najdôležitejším producentom kvalitného smaragdu je Kolumbia a Zambia.

Smaragd

„Smaragd môže byť vynikajúcim rodinným dedičstvom a výbornou investíciou.“

Rubín

Rubín je minerál známy ako korund. Ďalším členom tejto rodiny sú zafíry. Jedinečná červená farba, o ktorú sa stará chróm, je to, čo od seba odlišuje tieto dva úžasné drahokamy. Sanskrtský názov pre rubín je „Ratnaraj“ a v preklade znamená „kráľ drahokamov“. Dnešný názov rubín, pochádza z latinského „rubeus“, „rubens“, čo znamená červený. Rubíny sú spájané s vášňou, ale aj šťastím a osobnou inšpiráciou. Rubíny sú dobre známe svojím sýtočerveným odtieňom. Vo voľnej prírode však vykazujú širokú škálu odtieňov červenej – od ružovej až po v brandži zaužívaný pojem „pigeon´s blood“ a „vivid red“. Vyznačujú sa odolnosťou a tvrdosťou. Na Mohsovej stupnici sa nachádzajú na 9. mieste (diamant je na 10. mieste) a teda sa radia k najtvrdším materiálom na Zemi. Rubíny sa používajú v najpozoruhodnejších šperkoch a pomerne často ich možno vidieť u najväčších celebrít. Existuje množstvo faktorov, ktoré určujú trhovú hodnotu rubínov. Tým najdôležitejším je však vaša spokojnosť.

Rubín

„Najhodnotnejší rubín je ten, ktorý do najmenších detailov
spĺňa všetky vaše preferencie.“

Zafír

Svoj názov prevzal z gréckeho slova Sappheiros a latinského Sapphirus – oboje v preklade znamená modrý. Zafír je obľúbený pre svoje bohaté sýtomodré odtiene. Tento kameň sa spája s Abrahámom a verilo sa, že je to jeden z drahokamov, ktoré zdobili náprstník veľkňaza. Králi a kráľovné zbožňovali tento drahokam, pretože bol údajne talizmanom, ktorý ich udržiaval v bezpečí a obklopoval svetlom múdrosti.

Zafír sa dnes považuje za septembrový kameň a tradične sa dáva ako darček k 45. výročiu svadby, pretože predstavuje múdrosť a radosť, ktorú pár dosiahol počas svojho spolužitia. Keď premýšľate o farbe zafíru, určite sa vám vybaví hlboká modrá obloha alebo oceán. Zafíry sa však vyskytujú v oveľa širšej farebnej škále, ako by ste si možno mysleli. Tieto drahokamy sa v prírode vyskytujú takmer vo všetkých farbách dúhy – žltej, zelenej, tyrkysovej, fialovej, ružovej, oranžovej alebo broskyňovej.

Zafír

„Zafír reprezentuje múdrosť a radosť. Získa si vás svojimi výnimočnými odtieňmi.“

Diamant

Diamanty sú takmer rovnako staré ako samotná Zem. Na svete nenájdete dva, ktoré by boli úplne rovnaké. Samotné slovo diamant pochádza z gréckeho slova „adamas“, čo znamená nezdolný a neporaziteľný. To je výstižný názov pre najtvrdšiu prírodnú látku na Zemi. Prvý zásnubný prsteň s diamantom daroval rakúsky arcivojvoda Maximillian Márii Burgundskej v roku 1477. Táto žiadosť o ruku začala tradíciu, ktorá sa najprv uchytila v elitných kruhoch. Zásnubné prstene s diamantmi sa medzi širšou verejnosťou stali populárnymi až v polovici 20. storočia. Diamanty sa tvoria hlboko vo vnútri Zeme, pri intenzívnom teple a pod vysokým tlakom. Vynášané na povrch sú veľkou rýchlosťou v prívaloch sopečnej lávy. Diamant nepoškriabete, iba ak na to použijete iný diamant. Zaujímavosťou je skutočnosť, že diamanty sa dajú spáliť. Tvorené sú uhlíkom a keď ich zahrejete na 763°C, nezostane po nich ani popol. Diamanty vo farbe D až Z sú najpoužívanejšie v šperkoch, no v prírode sa vyskytujú aj v mnohých iných farbách. Medzi najvzácnejšie patria modré, zelené, oranžové a červené. Žlté a hnedé sú naopak najbežnejšie.

DIamant

„Diamanty môžu mať rôzne tvary, farby, veľkosti či hmotnosti. Radi vám odporučíme, aké budú najvhodnejšou voľbou do vášho šperku.“

Pôvod naších kameňov